Co bych měl jako pěstoun splňovat a kdo mi pomůže, když to budu potřebovat? Představujeme infoletáky pro zájemce o náhradní rodinnou péči
Hlavní stránka Aktuality Co bych měl jako pěstoun splňovat a kdo mi pomůže, když to budu potřebovat? Představujeme infoletáky pro zájemce o náhradní rodinnou péči
30.7.2019, Sekce: Aktuality
Jaké jsou podmínky zprostředkování náhradní rodinné péče? Co musím splňovat? Jaké děti potřebují náhradní rodiče? Jak komunikovat s vlastními dětmi o pěstounství? Jak si společně zvyknout na změnu – nového člena rodiny? A co kontakt s biologickými rodiči dítěte v pěstounce? Jak dítěti zachovat dobrý kontakt s jeho rodiči? Kdo mi pomůže, když si nebudu vědět rady? Lidé, kteří zvažují, že se stanou pěstouny či adoptivní rodiči, řeší mnoho otázek. Odpovědi na řadu z nich a užitečné tipy naleznou v 9 nových infomateriálech, do jejichž přípravy byli zapojeni i samotní pěstouni a pěstounky.
Smyslem letáků je přehlednou a stručnou formou informovat o základních tématech, která zájemci o náhradní rodinnou péči řeší. Jsou jimi např.: jakým způsobem probíhá zprostředkování náhradní rodinné péče, co musí jako zájemci splňovat, jakou podporu dostanou, proč je důležité podporovat svěřené děti v poznání jejich identity, proč je důležitý kontakt s původní rodinou a mnohá další. „V letácích najdete i informace o tom, že není třeba se bát péče o děti se zdravotním znevýhodněním či o děti starší 6 let, a jaké podpory se vám při péči o ně dostane. Chtěli jsme též podpořit případné zájemce, aby se nebáli obrátit na sociální odbor městského úřadu či na doprovázející organizaci, kde mohou získat více informací,“ přibližuje Lukáš Talpa, metodik projektu MPSV.
Na pěstounství nejste sami
Stát garantuje, že pěstoun či pěstounka získá kromě finanční podpory též podporu od tzv. doprovázející organizace. Ta je pověřena ze zákona poskytovat poradenství a další služby (např. vzdělávání, psychologické služby aj.) náhradním rodičům. Pracovníci služby jsou s náhradními rodiči v pravidelném kontaktu.
Tipy na to, jak si vybrat „doprovodku“, která bude vyhovovat potřebám dětí i náhradních rodičů, najdete v letáku Doprovázení pěstounů – na pěstounství nejste sami.
A jaké letáky byly vydány? Stáhněte si elektronickou verzi.
- Cesta k přijetí dítěte do náhradní rodinné péče
- Co bych měl jako pěstoun splňovat?
- Jaké děti jsou v náhradní rodinné péči?
- Pěstounská péče pro děti se zdravotním znevýhodněním – otázky a odpovědi
- Pěstounská péče pro děti mladšího a středního školního věku (6–12 let) – otázky a odpovědi
- Identita dětí v náhradní rodinné péči
- Děti v náhradní rodině mají svou historii
- Pěstounská péče a vlastní děti pěstounů
- Doprovázení pěstounů – na pěstounství nejste sami
Infoletáky v nákladu 6000 ks byly distribuovány zástupcům krajů, OSPOD, doprovázejícím organizacím a dalším aktérům.
V elektronické verzi jsou k dispozici na www.pravonadetstvi.cz, v sekci DOKUMENTY/ostatní dokumenty/manuály/brožury/letáky
Najdete je rovněž na webu: budinpestoun.cz.
V případě dotazů k infomateriálům se můžete obrátit na Bc. Lukáše Talpu, e-mail: lukas.talpa@mpsv.cz.
Potřebujete více informací?
O tématu posuzování zájemců o náhradní rodinnou péči, kromě letáku Cesta k přijetí dítěte do náhradní rodinné péče, se dozvíte v brožurce „Kdo se může stát náhradním rodičem? Kritéria odborného posuzování pro zájemce o náhradní rodinnou péči“. Je dostupná ZDE.
Více informací o tématech podpory pěstounům můžete nalézt např. na:
Infomateriály jsou výstupem projektu Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí Ministerstva práce a sociálních věcí.