Den pěstounství v Pardubicích byl ukázkou dobré spolupráce sítě

Hlavní stránka Aktuality Den pěstounství v Pardubicích byl ukázkou dobré spolupráce sítě

Den pěstounství v Pardubicích byl ukázkou dobré spolupráce sítě

20.12.2017, Sekce: Aktuality


Pardubický kraj ve spolupráci s neziskovými organizacemi uspořádal v neděli 1. 10. 2017 v prostorech Pardubického zámku historicky první Den pěstounství. Den pěstounství se stal oslavou rodiny, oceněním pěstounů a ukázkou dobré spolupráce sítě služeb v oblasti náhradní rodinné péče. Celá akce probíhala pod záštitou a za přímé účasti Pavla Šotoly, radního Pardubického kraje.

 

„Stejně jako v jiných krajích i my si uvědomujeme, že pěstounů stále není dost. Proto jsme se rozhodli touto formou poděkovat a ocenit stávající pěstouny za jejich práci a ukázat ostatním, že pěstounství je možnost jak pomoci dětem v nouzi,” říká Pavel Šotola.

 

Spolupráce sítě

Akci inicioval krajský úřad a ke spolupráci vyzval organizace, které v kraji doprovázejí pěstounské rodiny. Do příprav a realizace se zapojilo jedenáct organizací. Krajský úřad podpořil den pěstounství finančně prostřednictvím projektu, který podala organizace Amalthea. Koordinační role celé akce se ujaly sociální pracovnice projektu Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí MPSV Martina Šťastná, pracovnice Lumosu Michaela Svobodová a Hana Slezáková z Amalthey. V jejich režii vznikl celý koncept dne pěstounství, řídili přípravy a realizaci akce.  Den pěstounství probíhal ve spolupráci Krajského úřadu Pardubického kraje, Odboru sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí, organizací Amalthea, Lumos, Děti patří domů, Poradna pro rodinu Pardubického kraje, Oblastní charita Pardubice, Centrum pro rodinu a dítě DAR, Dobrá rodina, Oblastní charita Moravská Třebová, Farní charita Litomyšl, Křídla pro pěstouny a Prope.

 

Poděkování pěstounům

Akce se konala v rámci krajské kampaně, jejímž cílem je vyhledat nové zájemce o pěstounství. Den pěstounství vycházel z potřeby poděkovat stávajícím pěstounům v Pardubickém kraji za jejich ne vždy snadnou práci při péči o děti, které nemohou vyrůstat ve svých rodinách.

 

„Pěstouni občas potřebují slyšet že to, co dělají, je skvělé a že zaslouží obdiv. A tahle akce to zvládla skvěle,“ zhodnotil Den pěstounství Michal Klíma z Dobré rodiny.

 

Příjemná atmosféra, usměvaví lidé, zábava a radost dětí

Krásné počasí přilákalo více než 400 návštěvníků, kteří se v areálu zámku mohli setkat se zástupci kraje a neziskových organizací. Byly připraveny soutěže, výtvarné dílny, půjčovna koloběžek, skákací hrad, kolotoč a mnoho dalšího. Součástí programu bylo promítání filmu s tématikou náhradní rodinné péče, setkání s mladými lidmi, kteří mluvili o své zkušenosti s životem mimo rodinu, výstava Já pěstoun Nadace J&T. Celý den probíhala soutěž pro rodiny, která propojila jednotlivé stánky organizací a krajského úřadu. Na každém stanovišti organizací probíhala soutěžní aktivita, účastníci hry sbírali razítka do hrací karty a na stánku krajského úřadu, který byl cílovým bodem celé hry, pracovnice kraje rozdávaly drobné dárky. Oceněním pro pěstounské rodiny byl také volný vstup do zámecké expozice Hry a klamy.

 

Pěstouni potřebují mluvit o tom, s čím se potýkají. A pracovníci úřadu potřebují znát jejich zkušenosti, aby se něco mohlo změnit,“ říká Pavel Šotola.

 

Velký zájem byl o diskusní setkání s radním Pavlem Šotolou a zástupci sociálního odboru kraje. V nabitém programu se sešlo více než 50 lidí, převážně z řad pěstounů, aby diskutovali o novinkách v oblasti péče o ohrožené děti. Jejich aktivní účast na diskusi potvrdila zájem a chuť aktivně se podílet na pozitivních změnách v oblasti péče o ohrožené děti v Pardubickém kraji.

 

Poděkování patří i realizátorům

Před závěrečným koncertem a zakončením celého Dne pěstounství Pavel Šotola ocenil zapojené organizace a předal jim účastnické certifikáty. Velké poděkování za úspěšný průběh celé akce patří také dobrovolníkům a vedení Pardubického zámku za vstřícnost a podporu.

 

Místo k setkávání

Den pěstounství se stal také místem pro vzácná setkání.  Potkali se tu např. sourozenci žijící v jiných rodinách nebo pěstouni na přechodnou dobu s náhradními rodiči, kterým předávali dítko.

 

„Chtěli bychom, aby se tento den stal tradiční oslavou pěstounství a jeho pořádání by se mělo konat každý rok na jiném místě v kraji.“ říká Pavel Šotola.

 

Příští rok v Litomyšli

V listopadu se zapojené organizace sešly se zástupci krajského úřadu a celou akci vyhodnotili. A již v rámci tohoto setkání začala skupina plánovat další ročník Dne pěstounství. Bude se konat v překrásné Litomyšli a hlavním organizátorem bude Oblastní charita Litomyšl.

 

Martina Šťastná

Zpět do přehledu


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024