Druhé číslo Zpravodaje RODINA - informace z oblasti rodinné politiky a ochrany práv dětí na jednom místě a další novinky
Hlavní stránka Aktuality Druhé číslo Zpravodaje RODINA - informace z oblasti rodinné politiky a ochrany práv dětí na jednom místě a další novinky
11.11.2020, Sekce: Aktuality
V tomto číslo se dozvíte o některých nových výstupech z oblasti rodinné politiky - např. o Příručce bude nás víc aneb nejsme na to sami (s. 6), která je určena nastávajícím rodičům a je koncipována jako přehledný průvodce opatřeními rodinné a sociální politiky v ČR. V rámci projektu 22 % k rovnosti se můžete dozvědět např. o nové Analýze příčin a procesů vedoucích k rozdílnému odměňování žen a mužů (s. 5). V oblasti sociálně-právní ochrany dětí (s. 7) najdete základní shrnutí ohledně novely zákona o sociálně-právní ochrany dětí a projektu Podpora systémových změn v oblasti služeb péče o ohrožené děti, mladé lidi a rodiny v ČR.
Pro pracovnice a pracovníky OSPOD by mohl být užitečný zejména článek Dítě v pobytové péči, který se zaměřuje na specifika vyhodnocování situace dítěte a rodiny a individuálního plánování, a který je součástí zpravodaje Rodina (s. 7). Článek vyšel v časopise Sociální práce/sociálna práce, č. 5/2020.
Doporučujeme rovněž aktuální článek zaměřený na síťování služeb: Síťování služeb - věda, nebo samozřejmost?, který je součástí online čísla portálu Sociální práce, a to ZDE.
Druhé číslo Zpravodaje Rodina najdete ZDE.
Co aktuálně chystáme v projektu Podpora systémových změn v oblasti služeb péče o ohrožené děti, mladé lidi a rodiny v ČR?
V tuto chvíli běží řada aktivit, které se již do Zpravodaje Rodina nedostaly. Tým projektu např. pilotuje online vzdělávání pro pracovnice a pracovníky OSPOD, které má podobu workshopu a zaměřuje se na metodu vyhodnocení situace dítěte a rodiny a tvorbu individuálního plánu ochrany dítěte (IPOD). První workshop proběhne 12. 11. 2020 a je primárně určen pro pracovnice a pracovníky OSPOD z Ústeckého kraje. Lektorky provedou účastnice a účastníky vyhodnocováním a tvorbou IPOD krok za krokem. Součástí je řada praktických cvičení a balíček praktických materiálů, včetně ukázek příkladů vyhodnocování a tvorby IPOD, které obdrží účastnice a účastníci workshopu.
„Online vzdělávání chceme postupně nabídnout všem OSPOD v ČR – v tomto roce proběhnou 3 praktické workshopy. Vzdělávání bude probíhat pravidelně i v dalším roce, příp. jak to bude možné i formou osobních akcí,“ doplňuje Petra Mádlová, garantka projektové aktivity Přehodnocení situace dětí v ústavní péči.
Více informací o aktuálním dění z projektu přineseme v dalším čísle Zpravodaje V POHYBU, které aktuálně připravujeme.