Jak hovořit s dětmi o koronaviru - letáky pro děti, i pro pečovatele

Hlavní stránka Aktuality Jak hovořit s dětmi o koronaviru - letáky pro děti, i pro pečovatele

26.3.2020, Sekce: Aktuality

Situace nouzového stavu spojená s epidemií koronaviru (COVID-19) je náročná a nová pro nás všechny. Porozumět všem opatřením může být obtížné obzvláště pro děti, které potřebují srozumitelné informace, a je třeba jim věnovat pozornost. Ve specifické situaci jsou děti a dospívající, kteří žijí v pobytové péči, mohou mít obavy ze situace, omezený kontakt s rodinou, spolužáky, kamarády, jiný režim, než jsou zvyklí. Podobně je tomu tak u dětí, které jsou samy či se svými rodinami klienty různých podpůrných služeb nebo orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) - mohou mít v tuto chvíli ztížený přístup ke službám či informacím. Přinášíme vám shrnutí tipů pro děti a dospívající, kteří hledají pomoc, vyrůstají v pobytových zařízeních bez svých blízkých, a pro profesionály, kteří o ně pečují.


"Připravili jsme v tuto chvíli tři druhy materiálů – dva letáky se zaměřují na děti a jeden materiál je určený pro dospělé. První materiál má pomoci dětem, které jsou doma, mají obavy a potřebují se na někoho obrátit. Druhý materiál se věnuje potřebám dětí, které vyrůstají v pobytových zařízení, jako jsou např. dětské domovy či jiné ústavy, či o ně pečují pěstouni. Leták, který se zaměřuje na dospělé, se soustředí zejména na podporu komunikace s dětmi a dospívajícími, kteří jsou v pobytových zařízeních bez svých blízkých,“ doplňuje Kristýna Jůzová Kotalová, vedoucí oddělení koncepce ochrany práv dětí a transformace služeb pro rodiny a děti, MPSV.

Setřídili jsme pro vás mnoho užitečných odkazů a materiálů. Informace se často mění, proto sledujte aktuální dětí.

Přejeme hodně sil, pozitivní mysl a pevné zdraví.

 

Letáky ke stažení (a šíření):

Děti – Kdo mi pomůže? Co dělat, když potřebuji pomoc v době karantény

Děti – Nejsem doma a něco se děje (tématika pobytové péče)

Dospělí - Jak můžeme děti a dospívající podpořit

Texty letáků:

Informace pro děti a dospívající, které hledají pomoc:

Leták - Kdo mi pomůže? Co dělat, když potřebuji pomoc v době karantény…

  • NEZAPOMEŇ, ŽE POMOC TADY POŘÁD JE: i když může být omezená, ale všechny důležité služby fungují: poradny, linky důvěry, nízkoprahové kluby (některé jsou online) a sociální pracovnice také. Možná se s nimi nebudeš chvíli moct potkat osobně, ale můžeš volat, psát, chatovat, vést videohovory a tak dál.
  • SVĚŘ SE: Máš z něčeho strach, trápí tě něco? Je normální, když máš obavy (i dospělí je můžou mít). Řekni o nich blízké osobě, které důvěřuješ, třeba svým kamarádům nebo učiteli. Mluvte o nich spolu, nebo jim to nakresli. Jistě tě podpoří.
  • „SOCIÁLKA“: Když si nevíš rady a něco tě trápí, můžeš se obrátit na sociální pracovnici či pracovníka z orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Můžeš je kontaktovat telefonicky i e-mailem. Kontakty najdeš na webu městského nebo obecního úřadu ve městě, kde bydlíš.
  • DALŠÍ POMOC: Existují i další možnosti, kam se můžeš obrátit o pomoc či kde si můžeš popovídat i anonymně (tedy bez toho, abys řekl/a své jméno) –  můžeš např. kontaktovat pracovníky Jdidoklubu na online chatu, nebo se můžeš obrátit na nonstop Linku bezpečí, která je zdarma (volat lze kdykoliv), tel.: 116 111, či nonstop linku Dětského krizového centra, tel.: 241 484 149, 777 715 215. Kontaktovat je můžeš i na chatu či skypu. Tito pracovníci se zaměřují na podporu dětí a dospívajících, kteří to potřebují. Využít můžeš i další linky důvěry.
  • MAPA OHROŽENÉ DÍTĚ: Řadu kontaktů v blízkosti tvého bydliště můžeš najít na mapě, kterou vytvořila organizace Dům tří přání. Najdeš zde zejména pomoc při problémech v rodině či ve škole, psychologickou pomoc a další.
  • Víš, že OMBUDSMAN pomáhá i dětem? Na ombudsmana, neboli veřejného ochránce práv, se může obrátit každý člověk, který má potíže. Pomáhá i dětem a mladým lidem v nesnázích a zabývá se právy dětí. Informace o tom, jak ho kontaktovat a jaké situace řeší, najdeš na webu.
  • ZABAV SE: Už ti z toho trochu „hrabe“? Nezapomeň dělat věci, u kterých si můžeš vyčistit hlavu, hýbej se, sportuj, maluj, čti si nebo něco tvoř. Karanténa může být i výzvou.

NEZAPOMEŇ:

  • Je důležité CHRÁNIT SE: Víš, jak můžeš chránit sebe a své blízké (kamarády a další osoby)? Informace najdeš např. tady - Ahoj, já jsem KORONA
  • Opatření či omezení (např. to, že nesmíme jít za kamarády, do školy, do ZOO či do kina) jednou skončí. A všichni doufáme, že to bude brzy!

 

Informace pro děti a dospívající, kteří jsou v pobytové péči či vyrůstají u pěstounů:

Leták - Nejsem doma a něco se děje...

Někdy může být těžké zorientovat se v záplavě informací. Připravili jsme pro tebe pár tipů, jak se z toho „nezvocknout“:

  • PTEJ SE: Potřebuješ porozumět tomu, co se kolem koronaviru děje? Zeptej se vychovatelů či jiných blízkých osob, máš právo znát aktuální a pravdivé informace.
  • CHRAŇ SE: Víš, jak můžeš chránit sebe a své blízké (kamarády a další osoby)? Informace najdeš např. tady - Ahoj, já jsem KORONA
  • SVĚŘ SE: Máš z něčeho strach, trápí tě něco? Je normální, když máš obavy (i dospělí je můžou mít). Řekni o nich svým vychovatelům či jiným pečujícím osobám či rodině. Mluvte o nich spolu, nebo jim to nakresli. Podpoří tě. Jsou tu pro tebe (někdo je u tebe blíž, někdo tě může podpořit třeba na dálku).
  • NÁVŠTĚVY: Víš, jak to nyní je s návštěvami tvých blízkých? Máš právo být v kontaktu se svými rodiči nebo blízkými lidmi, ať jsi v jakémkoliv zařízení pro děti, či u pěstounů, pokud je to možné (neohrožuje to další lidi). Pokud není možný osobní kontakt (např. z důvodu nařízené karantény), domluvte se na kontaktu na dálku (telefon, skype, sociální sítě…apod.).
  • „SOCIÁLKA“ - Když si nevíš rady a něco tě trápí, můžeš se obrátit i na svou sociální pracovnici či pracovníka z orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)– ta/ten, co za tebou jezdí na návštěvu a která/ý dohlíží na to, aby si byl/a v bezpečí. Je možné, že kvůli opatřením za tebou výjimečně nepřijede osobně - úřady mají omezený provoz, ale můžete být v kontaktu telefonicky, e-mailem, přes skype apod. Neboj se na ní/něj obrátit sám/a, když tě něco trápí.
  • DALŠÍ POMOC - Existují i další možnosti, kam se můžeš obrátit o pomoc či kde si můžeš popovídat i anonymně (tedy bez toho, abys řekl/a své jméno) – můžeš např. kontaktovat pracovníky Jdidoklubu na online chatu, nebo se můžeš obrátit na nonstop Linku bezpečí, která je zdarma (volat lze kdykoliv), tel.: 116 111, či nonstop linku Dětského krizového centra, tel.: 241 484 149, 777 715 215. Kontaktovat je můžeš i na chatu či skypu. Tito pracovníci se zaměřují na podporu dětí a dospívajících, kteří to potřebují. Využít můžeš i další linky důvěry.
  • MAPA OHROŽENÉ DÍTĚ – řadu kontaktů v blízkosti tvého bydliště můžeš najít na mapě, kterou vytvořila organizace Dům tří přání. Najdeš zde zejména pomoc při problémech v rodině či ve škole, psychologickou pomoc apod.
  • Víš, že OMBUDSMAN pomáhá i dětem? Na ombudsmana, neboli veřejného ochránce práv, se může obrátit každý člověk, který má potíže. Pomáhá i dětem a mladým lidem v nesnázích a zabývá se právy dětí. Informace o tom, jak ho kontaktovat a jaké situace řeší, najdeš na webu.
  • ZABAV SE: Už ti z toho trochu „hrabe“? Snad né moc… Nezapomeň dělat věci, u kterých si můžeš vyčistit hlavu, hýbej se, sportuj, maluj… – určitě s vychovateli či pečujícími osobami společně vymyslíte, jak se zabavit a jak to společně zvládnout.

NEZAPOMEŇ, že:

  • I dospěláci toho můžou mít plné zuby – je toho na ně zkrátka moc. Mají delší směny a své starosti. Všichni se za pochodu učí, jak to dobře zvládnout. Respektuj je, snaž se pomáhat, jak to jde. Můžeš se třeba zapojit do péče o mladší děti apod.
  • Opatření či omezení (např. to, že nesmíme jít za kamarády, do školy, do ZOO či do kina) jednou skončí. A všichni doufáme, že to bude brzy!

 

A co my dospělí, ať už jako rodiče či osoby, které pečují o děti v pobytových zařízeních či pěstounské péči. Jak můžeme děti a dospívající podpořit?

Informace pro dospělé:

Leták - Jak můžeme děti a dospívající podpořit.

  • Nezapomeňte, že pro děti může být obzvláště důležité mít kontakt se svými blízkými, rodiči, kamarády…Mohou mít o ně své obavy… Podporujte tento kontakt. Hledejte cesty, jak je možné kontakt s rodiči či jinými blízkými osobami zajistit (samozřejmě s přihlédnutím k aktuálním opatřením), třeba i na dálku (videohovory).
  • Mluvte s dětmi a dospívajícím o jejich pocitech, berte je vážně. Situace je nová pro všechny.
  • Využívejte podpůrné materiály, které vám mohou pomoci při komunikaci s dítětem a k předání důležitých informací – např. obrázkovou brožurku Ahoj, já jsem KORONA.
  • Užitečné tipy pro komunikaci s dětmi lze nalézt i v materiálu, který zveřejnilo ministerstvo vnitra - Koronavirus COVID 19 – Doporučení ve vztahu k dětem.
  • Podrobného průvodce komunikací s dětmi o COVID 19 najdete i v příručce, kterou zpracovala organizace NATAMA – Malý návod pro rodiče, prarodiče a starší sourozence.
  • Jak se mohou projevovat úzkosti, obavy dětí v jejich chování? A jak naše? Desatero pro práci s úzkostí a stresem najdete na webu organizace Centrum LOCIKA. Stejně tak tipy pro komunikaci s dětmi, včetně pohádky O zlém draku koroňákovi a jak ho všichni společně porazili.
  • Desatero pro rodiče, jak např. zvládnout vzdělávání dětí se specifickými potřebami, které mohou využít i profesionálové, kteří pracují s dětmi, lze nalézt rovněž v materiálu organizace ČOSIV.
  • Nezapomeňte sledovat aktuální metodická doporučení, stanoviska vydaná MPSV, MŠMT, MZ; zřizovateli zařízení pro děti či aktuální situaci ve vašem kraji.
  • Doporučení MPSV lze sledovat ZDE. Aktuality je možné rovněž nalézt na webu www.pravonadetstvi.cz.

 

 

 

Zpět do přehledu


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024