Oslavili jsme 35. výročí přijetí Úmluvy. Práva dětí ztvárnili přední čeští ilustrátoři
Hlavní stránka Aktuality Oslavili jsme 35. výročí přijetí Úmluvy. Práva dětí ztvárnili přední čeští ilustrátoři
28.11.2024, Sekce: Aktuality
Na 20. listopadu 2024 připadá 35. výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte Valným shromážděním OSN. Tato mezinárodní smlouva shrnuje práva dětí a povinnosti státu vůči nezletilým. Česká republika je jejím signatářem ode dne svého vzniku 1. ledna 1993, doposud dokument ratifikovalo 196 států. Smlouva je rozdělena do 54 článků, které spojují obecnější témata, právě ta se stala náměty pro ilustrace Davida Böhma, Kateřiny Čupové, Štěpánky Jislové, Marto Kelbl, Tomáše Kopeckého, Lucie Lomové a Karla Osohy. Připomeňme si spolu s nimi, že ti nejmenší z nás se musí cítit nejen bezpečně, ale také svobodně, protože jen tak se mohou zdravě a plnohodnotně rozvíjet.
Přiblížení Úmluvy o právech dítěte prostřednictvím originálních ilustrací sedmi českých ilustrátorů a ilustrátorek vzniklo na Ministerstvu práce a sociálních věcí v rámci projektu „Sjednocení přístupu k ohroženým dětem“, který je financovaný z Evropského sociálního fondu plus a státního rozpočtu. Inspirováno je obdobnými obrazovými zpracováními vytvořenými už dříve ve Francii a Španělsku. Sedmička ilustrátorů a ilustrátorek byla vybrána s ohledem na jejich vydané knihy a realizované výstavy. Každý z nich si zvolil jedno z obecnějších témat Úmluvy o právech dítěte definované grafickým shrnutím OSN, které zpracoval do samostatné ilustrace.
Marto Kelbl, autorka a ilustrátorka pětice knih pro děti, zvolila téma identity a zdravého rozvoje dítěte ve všech oblastech života včetně lidských práv. Štěpánka Jislová, jejíž poslední komiks Srdcovka byl oceněn hned třemi cenami Muriel, ztvárnila povinnost státu ochránit děti před všemi formami diskriminace. David Böhm, jehož knihy pro malé čtenářstvo jsou pravidelně oceňovány doma i v zahraničí, ilustroval zájem a blaho dítěte, které musí být pro stát vždy na prvním místě. Kateřina Čupová, oceňovaná komiksová autorka a ilustrátorka, zpodobnila povinnost státu ochránit děti před vykořisťováním a zneužitím na pracovním trhu. Tomáš Kopecký, ilustrátor řady knih pro děti a počítačových her, zpracoval povinnost státu ochránit dítě před všemi formami násilí a ohrožením narkotickými a psychotropními látkami. Lucie Lomová, autorka známé komiksové série o Anči a Pepíkovi, se soustředila na téma povinnosti státu ochránit dítě mimo rodinné prostředí před nebezpečím včetně sexuálního zneužívání. A konečně Karel Osoha, ilustrátor bestsellerové trilogie Prašina, zachytil právo dítěte na svobodu myšlení, svědomí, náboženství a na vzdělání.
Vytvořené ilustrace byly poprvé zveřejněny letos 20. listopadu na facebookovém profilu Ministerstva práce a sociálních věcí coby symbolická oslava již zmíněného výročí. Dále budou zpracovány v podobě e-brožury a e-výstavy, aby mohly být prezentovány ve všech souvislostech široké veřejnosti.