Pardubický kraj představil ostatním krajům svou cestu změn v péči o ohrožené děti
Hlavní stránka Aktuality Pardubický kraj představil ostatním krajům svou cestu změn v péči o ohrožené děti
25.7.2022, Sekce: Aktuality
Tématem péče o děti, které nemohou z různých důvodů vyrůstat ve vlastní rodině, se Pardubický kraj systematicky zabývá od roku 2014. Své výsledky nyní prezentoval na celostátní konferenci „Změny v péči o ohrožené děti“, která se konala 9. června v Pardubicích.
Své zkušenosti se změnou v podmínkách a přístupu k péči o ohrožené děti sdíleli ředitelky a ředitel třech transformovaných dětských domovů a ředitelka dětského centra, které se primárně zaměřuje na pomoc rodinám s dětmi se závažnými zdravotními obtížemi. Že lze přeměnit dětské centrum i jinou cestou dokumentoval příspěvek ředitelky Centra Áčko ve Valašském Meziříčí (Zlínský kraj), které nyní poskytuje již pouze sociální služby se zaměřením na děti s PAS a s ADHD.
Účastníci byli seznámení s tím, že zásadními změnami prošlo všech 5 pardubických krajských dětských domovů a 3 bývalé kojenecké ústavy. Do ústavní péče se zde již nedostávají samostatné a zdravé děti do 3 let a většina dětí s nařízenou ústavní výchovou se nachází v tzv. komunitní formě péče. Ta nespočívá jen v bydlení v bytech či rodinných domcích v zástavbě, ale samozřejmostí je také zažívání běžných domácích zkušeností. V kontextu toho Mgr. Johana Mertová, která s Pardubickým krajem expertně spolupracuje v oblasti péče o ohrožené děti, přítomným představila Standardy kvality transformované domácnosti dětského domova.
Ředitelka odboru ochrany práv dětí a rodinné politiky MPSV Mgr. Martina Štěpánková Štýbrová zde představila rámec systémových změn vážících se ke schválené Národní strategii ochrany práv dětí 2021-2029. Informovala o aktivitách systémového projektu, který nyní její odbor realizuje, přitom zmínila, že jedním z projektových závěrů při posuzování situace v krajích je potřeba rozvoje preventivních středisek výchovné péče v regionech. Reagovala tak na příspěvek Mgr. Jana Mušuty, ředitele odboru řízení a podpory regionálního školství MŠMT, který hovořil o průběhu deinstitucionalizace péče o ohrožené děti v gesci MŠMT s ohledem na cíle zmíněné Národní strategie. Poukázal na to, že z dostupných dat vyplývá, že polovina dětí v ústavní péči pochází pouze z 10 % ORP (tedy 21 území). V souvislosti s tím představil ambici MŠMT do roku 2030 zřídit 40 středisek výchovné péče v regionech, kde tato specializovaná podpora chybí.
Mgr. Libor Širůček, ředitel DD Moravská Třebová
Záznam z konference je možné shlédnout na stránce Kraj pro rodinu ZDE
Další informace v tiskové zprávě Pardubického kraje: Pardubický kraj nabídl inspiraci o ohrožené děti