Participace dětí a mladých dospělých v rámci transformace dětských domovů v Olomouckém kraji
Hlavní stránka Aktuality Participace dětí a mladých dospělých v rámci transformace dětských domovů v Olomouckém kraji
2.1.2025, Sekce: Aktuality
V rámci projektu „Sjednocení přístupu k ohroženým dětem“ se 4. prosince 2024 uskutečnila v Olomouci fokusní skupina pro děti a mladé dospělé z dětských domovů. Setkání bylo organizováno ve spolupráci MPSV a Olomouckého kraje, který v nedávné době začal transformovat dětské domovy v rámci výzvy z Národního plánu obnovy. Cílem fokusní skupiny bylo, aby účastníci reflektovali své zapojení do procesu transformace, ale i možnosti participace obecně v rámci školy, služeb a dalších institucí.
Setkání se zúčastnilo celek 10 dětí a mladých dospělých ze třech dětských domovů. Část setkání byla věnována oblastem, na kterých mohou děti participovat. Jedním z témat bylo školství, kdy někteří účastníci popsali školní prostředí jako velmi náročné, především kvůli velkému tlaku na výkon a dlouhým hodinám stráveným výukou. Vyjádřili přání mít větší možnost ovlivnit svůj denní režim, včetně školního rozvrhu. Zazněl i požadavek na lepší péči o psychické zdraví studentů a zavedení podpůrných programů. „Škola se soustředí hlavně na výkon a známky, ale měli by se zajímat i o to, jak se cítíme,“ uvedl jeden z účastníků.
Dále pokračovala diskuze směrem k životu v dětských domovech. Někteří účastníci by uvítali větší komunikaci ze strany personálu. V některých zařízeních probíhají komunitní schůzky, kdy vedení a personál získává zpětnou vazbu a informuje děti o plánech do budoucna. Ne vždy však podněty vedou k reálným změnám. Podobné zkušenosti účastníci měli i se soudy či pracovníky OSPOD.
Druhá část setkání se týkala procesu transformace dětských domovů. Většinu účastníků stěhování do nových bytů teprve čeká, někteří už byli přestěhováni. Přestože změnu převážně vítali, zdůraznili, že je důležité mít dost času na přípravu na změnu a mít dostatek informací o tom, co se bude dít. Někteří zmiňovali obavu z toho, že po přestěhování z transformovaných domácností ztratí vazby s kamarády, které měli v původní komunitě a dětském domově. Zároveň uvedli, že v celém procesu transformace spatřují mnoho výhod a příležitostí. Především zmiňovali fakt, že v bytech a menších skupinách na ně mají vychovatelé více času a mohou s nimi navázat lepší vztah. Pozitivně hodnotili také větší samostatnost a možnost podílet se více na rozhodování a na chodu domácnosti.
Setkání ukázalo, že je velmi důležité naslouchat dětem a mladým lidem a dát jim příležitost podílet se na rozhodnutích, která ovlivňují jejich život. Jejich zkušenosti a podněty přinášejí cenné návrhy pro další kroky v transformaci dětských domovů i pro zlepšení podmínek, ve kterých vyrůstají.