První setkání participační skupiny dětí a mladých dospělých při MPSV: vnímání participace a dětský ombudsman

Hlavní stránka Aktuality První setkání participační skupiny dětí a mladých dospělých při MPSV: vnímání participace a dětský ombudsman

První setkání participační skupiny dětí a mladých dospělých při MPSV: vnímání participace a dětský ombudsman

16.12.2024, Sekce: Aktuality

Dne 14. listopadu 2024 se v Praze konalo první setkání participační skupiny při MPSV, jejímž cílem je posílit zapojení dětí a mladých lidí v rozhodovacích procesech. Složení skupiny bylo rozmanité a tvořili ji účastníci ve věku 15-21 let s různými životními zkušenostmi a zájmy. Participační skupina vznikla v rámci projektu „Sjednocení přístupu k ohroženým dětem“.


Osmnáct účastníků ve skupinách nejprve diskutovalo téma dětské participace. Společně definovali participaci jako zapojení se do veřejného dění, ať už jde o sdílení názorů, zapojování se do skupin, nebo aktivní přispívání k fungování společnosti. Zdůraznili také, že participace vyžaduje důvěru, spolupráci a respekt mezi lidmi. Zkušenosti s participací měla většina přítomných, přičemž ji spojovali především s aktivitami ve školách nebo v rámci dobrovolnické činnosti. Skupina také zdůraznila, že participace by měla být zaměřena na znevýhodněné skupiny dětí a mladých lidí, jako jsou děti v dětských domovech nebo děti nacházející se v nějaké složité životní situaci. Podle účastníků je participace nejdůležitější v momentech, kdy se rozhoduje o důležitých věcech v životech dětí.

Dalším významným bodem setkání bylo téma dětského ombudsmana. Účastníci navrhli ideální vlastnosti této pozice, mezi něž podle jejich názoru patří odbornost, empatie, schopnost naslouchat a srozumitelně komunikovat. Ombudsman by měl mít přehled o specifických potřebách dětí a mladých lidí, zejména těch, kteří se ocitli v nějaké složité životní situaci. Diskutovalo se také o tom, že by děti samy měly mít možnost podílet se na výběru ombudsmana, společně s odborníky, kteří s nimi pracují.

Účastníci sdíleli také svoje vnímání nejvhodnější formy komunikace s ombudsmanem, kdy navrhovali propojení prostřednictvím školních poradenských pracovišť a také by preferovali elektronickou komunikaci. V obou tématech účastníci zdůrazňovali důležitost zpětné vazby. Podle většiny přítomných by měl mít dětský ombudsman vždy zástupce s tím, že tento tandem by měl mít genderově vyrovnané zastoupení, tedy v případě, že by byl ombudsmanem muž, měl by mít svou zástupkyni ženu a naopak.

Celé setkání bylo inspirativní ukázkou toho, jak důležité je zapojení mladých lidí do participativních procesů. Diskuze přinesla mnoho zajímavých podnětů, které budou dále využity nejen v rámci realizace projektu, ale budou předány i důležitým aktérům v oblasti ochrany práv dětí. Další setkání skupiny je naplánováno na leden 2025.

Zpět do přehledu


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2025