Obrať se na svého dospělého

Tvým dospělým může být kdokoliv, komu důvěřuješ.

Kdo?

Je to úplně jedno kdo to je, hlavní je abys této dospělé osobě důvěřoval/a a mohl/a se na něj se svými problémy obrátit a svěřit se. Tato dospělá osoba by Ti pak měla pomoci a to tak, že bude za Tebou stát a pomáhat Ti v tom, aby už nepokračovalo porušování Tvých práv.

Například někdo z rodiny, nebo pokud nejsi v kontaktu se svou rodinou, tak to může být třeba i někdo z příbuzných (teta, strýc, babička, děda), ale i třeba rodiče Tvého nejlepšího kamaráda/kamarádky, spolužáka/spolužačky ze školy.

Pokud jsi právě v DD, tak to může být třeba nějaká teta či strejda a nebo jiný zaměstnanec DD, kterému důvěřuješ.

Jak?

Neboj se přijít a požádat o pomoc.

 

Například: Pokud bys rád/a na jinou školu než Ti v ústavu nařídili nebo našli, tak máš právo na svobodnou volbu vzdělání. Proto klidně můžeš jít za vychovatelem/ vychovatelkou či pěstounem a říct, že bys raději se pokusil/a složit přijímací zkoušky na jinou školu. Pokud ale důvěřuješ například paní učitelce nebo panu učitelovi ve třídě víc, tak můžeš jít za ní/ním a ten by Ti měl pomoci s dalšími kroky. To znamená, že by měl kontaktovat DD, pěstouny proč při Tvých výsledcích bys měl jít na školu, na kterou si nepřeješ jít.

 

Pokud si ale nepřeješ kontaktovat nikoho z Tvého okolí, tak se klidně můžeš obrátit na další orgány státní správy jako například: Odbor sociálně-právní ochrany dětí, Kancelář Ombudsmana, Státní zastupitelství a nebo na různé krizové linky a neziskové organizace, které se tímto zabývají.


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024