Aktuality

28.6.2018, Sekce: Aktuality

Jak ocenit a získávat nové pěstouny

V rámci projektu Ministerstva práce a sociálních věcí „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“ a jedné z jeho aktivit zaměřené mimo jiné na nové způsoby vyhledávání zájemců o pěstounskou péči byl v 8 krajích iniciován vznik pracovních skupin, jejichž cílem je rozvíjet náhradní rodinnou péči v daném kraji. Skupiny tvoří zástupci krajských úřadů, orgánů sociálně-právní ochrany, neziskových organizací a projektových pracovníků MPSV, kteří se schází přibližně jednou za měsíc. Jednou z jejich aktivit je příprava dne pěstounství, jehož hlavním cílem je ocenění stávajících pěstounů a dále plánování činností směřujících k náboru zájemců o pěstounskou péči. Dny pěstounství proběhnou v Jihlavě, Olomouci, Litomyšli, Hradci Králové, Ostravě a dalších, nejen krajských, městech na podzim tohoto roku.
přečíst celý článek


25.6.2018, Sekce: Aktuality

Nové webové stránky a interaktivní kalendář pro odbornou veřejnost pracující s ohroženými dětmi v Jihomoravském kraji

Ve spolupráci s Krajským úřadem Jihomoravského kraje, odborem sociálních věcí, vznikl na nových webových stránkách: www.spo-jmk.cz zaměřených na sociálně-právní ochranu dětí Jihomoravského kraje interaktivní kalendář. Impulsem k jeho zavedení byly výsledky mapování projektů a aktivit na téma sociálně-právní ochrany dětí v Jihomoravském kraji (dále jen JMK), které realizovala krajská síťařka Martina Cirbusová, pracovnice projektu MPSV „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“.
přečíst celý článek


22.6.2018, Sekce: Aktuality

Spolu a včas ohroženým dětem – podpora spolupráce škol a neziskových organizací v Pardubicích

Jak optimálně pomoci dítěti, které se dostalo do obtíží? Jakou úlohu má v pomoci ohroženým dětem škola, nezisková organizace či orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)? Jak by měla vypadat fungující spolupráce? Tyto otázky byly hlavním tématem setkání ředitelů a výchovných poradců ze základních škol, zástupců neziskového sektoru a pracovníků OSPOD z bývalého okresu Pardubice.
přečíst celý článek


6.6.2018, Sekce: Aktuality

Jak zkrotit (svou) příšeru

Umět seberegulovat se je pro někoho hračka – tedy ovládat se a chovat se přiměřeně situacím, tak, jak by se očekávalo a jak by se to ve škole či na pracovišti slušelo. Ne však pro děti, které prožily nějaké trauma. „Děti, které musí použít 3-4 krát více energie na to, aby se soustředily či něco naučily, bývají za své specifické projevy v chování trestány. Vždy existuje důvod, proč děti zlobí, běsní či se chovají tak, že nás to jako rodiče, pěstouny, učitele či sociální pracovníky může vytáčet. Je však třeba pochopit příčiny tohoto chování, abychom mohli těmto dětem pomoci pochopit, co se v nich děje,“ říká dětský psycholog Lars Halaas Lyster z Norska, který sdílel své zkušenosti z praxe na seminářích pořádaných Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělání (ČOSIV), dne 23. a 24. května v Praze.
přečíst celý článek


1.6.2018, Sekce: Aktuality

Cesty za inspirativní evropskou praxí: služby pro závislé děti. Monar, Polsko (1. díl)

V rámci projektu MPSV „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“ zavítali pracovníci odborného týmu zabývající se inovacemi v tématu „Děti s rizikovým užíváním návykových látek“ do Polska. Navštívili zde organizaci Monar, jednoho z nejstarších a největších poskytovatelů adiktologických služeb v Polsku. Cílem návštěvy bylo sdílení dobré praxe a získání inspirace pro připravovanou metodiku práce s dětmi, které se potýkají se závislostí. Ta bude součástí publikace zaměřené na inovace v práci s ohroženými dětmi a jejich rodinami, kterou MPSV představí na podzim. Článek je prvním ze série aktualit z výjezdů za evropskou praxí.
přečíst celý článek


30.5.2018, Sekce: Aktuality

Víme o sobě? Podpora mezioborové spolupráce u dětí s potřebami v oblasti duševního zdraví. Ukázky z Moravskoslezského kraje

Lokální síťaři se zaměřují na propojování širokého spektra aktérů místních sítí služeb pro ohrožené děti a jejich rodiny, s cílem podpořit jejich spolupráci ve prospěch dětí a jejich rodin. Důležitou součástí sítě jsou zástupci z oblasti zdravotnictví, ať už se jedná o dětské lékaře, tak i specialisty na oblast duševního zdraví – dětské psychology či psychiatry. Z terénu často zaznívá, že odborníků na téma duševního zdraví dětí je nedostatek. Vědí však všichni zástupci místní sítě, jako jsou např. orgán sociálně-právní ochrany dětí, sociální služby či školy, na koho se v oblasti duševního zdraví dětí obrátit, v jakých situacích, jak se jednotlivé typy služeb od sebe odlišují? Či jak mohou se zástupci z oblasti zdravotnictví spolupracovat? Nejen tyto otázky si kladly lokální síťařky Elena Veselá a Adéla Kramná, které působí na Ostravsku.
přečíst celý článek


7.5.2018, Sekce: Aktuality

Holandský odborník přednášel na téma ohrožených dětí

V dubnu proběhla na pozvání Ministerstva práce a sociálních věcí v Praze, Brně a Ostravě sada přednášek odborníka na náhradní rodinnou péči a spolupracovníka UNICEF René de Bot. Ten se dlouhodobě zabývá tématem péče o ohrožené děti v Nizozemí a některých zemích bývalého východního bloku.
přečíst celý článek


4.5.2018, Sekce: Aktuality

S mámou ve vězení

Za jakých okolností do věznice přijmou těhotnou ženu - jak je to následně s porodem a výchovou nezletilého dítěte přímo ve věznici? Jaký je zájem matek o péči o dítě ve věznici či o jiné formy náhradní rodinné péče? Jak probíhá kontakt dětí s druhým rodičem?
přečíst celý článek


28.3.2018, Sekce: Aktuality

Poslechněte si rozhovor o cochemské praxi

Srozumitelnou formou cochemskou praxi v rozhovoru pro český rozhlas přibližuje lektorka společnosti Cochem.cz Markéta Nováková. „Tato praxe je postavená hlavně na spolupráci soudů, orgánů sociálně právní ochrany dětí a neziskových organizací. Ti se snaží společně mírnit konflikt mezi oběma rodiči a směřují ho tak, aby dítě trpělo rozvodem co nejméně,“ vysvětluje Markéta Nováková v článku redaktorky českého rozhlasu Jitky Slezákové.
přečíst celý článek


27.3.2018, Sekce: Aktuality

Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole

Pedagogové se učí podle zahraničních metodik, jak vést děti již od pěti let věku k tomu, aby si samy uměly pomoci v životních situacích, které vnímají jako obtížné.
přečíst celý článek


1.3.2018, Sekce: Aktuality

Pozvánka na workshop Nejlepší zájem dítěte z pohledu pracovníka OSPOD

Dovolujeme si Vás pozvat na workshop „Nejlepší zájem dítěte z pohledu pracovníka OSPOD“, vedený holandským lektorem René de Botem.
přečíst celý článek



Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024